jizerabridgemb
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zahájení silných listů

3 posters

Goto down

Zahájení silných listů Empty Zahájení silných listů

Příspěvek pro Admin Fri May 15, 2020 5:03 pm

Naše silné zahájení 1NT na 20+ FB nemáme dostatečně zpracované. Odpovídající většinou neví jak na to odpovědět a zahajitel zase jak odpovědi rozumět. Odpovídáme přirozeně barvou. Ale znamená to 5.list, nebo 4-list? Měli bychom přednostně nabízet drahý 4-list před levným 5-listem? Kolik bodů slibuje odpověď? Máme tam tu manš nebo ne? Takže více otázek než odpovědí.
Navrhuji standartní zahájení 2NT na 20-21 FB, pravidelná nebo polopravidelná rozloha (v každé barvě aspoň dvě karty). V kartě může být maximálně jeden 5-list.

Temata k diskuzi:
1) Může být 5-list jen levný, nebo i drahý?

Odpovídající hráč po tomto zahájení hned ví, jestli tam ta manš je.
2) Jak by měl reagovat, pokud ví, že ano?
3) A jak když ví, že ne?

Nechci, abyste psali zahlásím to nebo to. Žádnou konkrétní hlášku. Napište jen potřebujeme zjistit, jestli máme to nebo tamto.Jak to zjistíme, je jiná věc.

Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 6
Join date : 24. 03. 20

https://jizerabridgemb.forumotion.eu

Návrat nahoru Goto down

Zahájení silných listů Empty Re: Zahájení silných listů

Příspěvek pro janajo Fri May 15, 2020 7:17 pm

1) Zatajit drahý pětilist je podle mě smrtelný hřích. Myslím, že by se měl dražit na 2. stupni.
Levný si nejsem jistá. Asi jo v případě, že mám k němu drahý čtyřlist. Pokud má stejný drahý i partner, umožní to najít fit, pokud partner má druhý drahý nebo žádný, tak budou Nt
2) Musí dražit.
3. Neměl by dražit, možná pouze v případě dlouhé barvy 6+(ví o fitu) a k tomu šikena nebo singl, prostě v případě, že Nt vidí jako hodně nevýhodné.

Ale taky asi záleží jestli mám 0 nebo alespoň  nebo 1-3 (4) body

janajo

Poèet pøíspìvkù : 11
Join date : 24. 03. 20

Návrat nahoru Goto down

Zahájení silných listů Empty Re: Zahájení silných listů

Příspěvek pro Admin Mon May 18, 2020 10:31 am

Admin přidává reakce, které přišli mailem.

1a) Jakýkoliv 5-list

2a) Cokoliv jiného než 3♣ je manšforcing

3a) 3♣ je negativní odpověď, manš nechceme

Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 6
Join date : 24. 03. 20

https://jizerabridgemb.forumotion.eu

Návrat nahoru Goto down

Zahájení silných listů Empty Re: Zahájení silných listů

Příspěvek pro pawlis Mon May 18, 2020 11:16 am

Jesliže má zahajitel 20-21 FB, může odpovídající posoudit jestli manš ano, nebo ne.
První posouzení by tedy mělo být podle tohoto hlediska. Na zhruba 0-3 FB zastavit v částečným závazku, na 4+ hrát manš.

Moje první námitka směřuje na tu negativní odpověď 3♣. Mohlo by se stát, že nás právě tato odpověď nakonec dožene do 3NT, pokud cestou náhodou nenajdeme FIT, nebo něco hratelného. Jestli vůbec budeme schopni zjistit, že jseme to našli. Odpověď 3♣ říká o bodech, ale neříká nic o barvách.
Pokud odpovídající ví, že do té manše nechce, mohl by pasovat? To by nás tam určitě nedovedlo ani omylem. Myslím, že s pravidelnou rozlohou by to nebyla špatná volba. Otázka je, co s nepravidelnou rozlohou (5-listem), když odpovídající ví, že zahajitel má minimálně dvoukartovou podporu pro každou barvu. To by zřejmě bylo lepší hrát barvu na třetím stupni na trumfy 5+2, a to v tom horším případě. Podpora může být výraznější.
Když ale odpovídající přímo zahlásí 3 v této barvě, jak zahajitel pozná co má dělat? Kolik má odpovídající bodů? Mám pasovat, nebo navýšit, když mám fit?
Mohl by odpovídající hráč vybrat barvu, kterou chce hrát, aniž by ji zahlásil?

Pokud odpovídající bude mít dost bodů na manš, můžeme zvolit stejný postup, jako tento....na který už brzy přijdeme :-)

Moje druhá námitka směřuje k tomu, že nikdo na otázku co má odpovídající dělat, nenapsal - pokusit se najít drahý fit.
Pokud totiž má drahý 4(+)-list, měl by se o to pokusit. Tím se dostávám ke "smrtelnému hříchu".
Jestiže má odpovídající drahý 4-list, může u zahajitele hledat taky 4-list. Pokud má 5-list, hledá u zahajitele jen tříkartovou podporu. Jestliže by ale musel zkoušet hledat u zahajitele 5-list pro svůj vlastní 3-list, to už bychom toho chtěli příliš mnoho. Mohlo by se stát, že mineme drahý fit a to by byla škoda.
Přikláním se tedy k tomu, že zahájení 2NT vylučuje drahý 5-list.

pawlis

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 24. 03. 20

Návrat nahoru Goto down

Zahájení silných listů Empty Re: Zahájení silných listů

Příspěvek pro janajo Mon May 18, 2020 6:52 pm

Za co nás máš? Samozřejmě, že prvním úkolem dražby je najít drahý fit. Když jsem mluvila o fitu, tak jsem samozřejmě myslela drahý.
Myslím, že jsme se shodli na tom, že v případě, že mám drahý pětilist, tak dražím 2 v drahé barvě a ne v NT. Ale proč vylučuješ levný pětilist? Dává větší prostor pobavit se o drahých barvách než rovnou 2 Nt. A pokud nechceš dražit levný pětilist, tak co tomu dát jiný význam třeba 2 kára znamenají nemám drahý pětilist, ale mám 4 srdce, 2 trefy nemám drahý pětilist, ale mám 2 piky?

janajo

Poèet pøíspìvkù : 11
Join date : 24. 03. 20

Návrat nahoru Goto down

Zahájení silných listů Empty Re: Zahájení silných listů

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru